Academic Leadership Program Fellows

Type the four-digit year
Name Department Year
David Godes Robert H. Smith School of Business 2021-2022
Kimberly Griffin College of Education 2021-2022
Rafael Lorente Philip Merrill College of Journalism 2021-2022
David Lovell Civil & Environmental Engineering 2021-2022
Jean McGloin College of Behavioral & Social Sciences 2021-2022
Jordana Saggese Art History & Archaeology 2021-2022
Linda Aldoory College of Arts and Humanities 2020-2021
Jóhanna Birnir Government and Politics 2020-2021
Michael Dougherty Psychology 2020-2021
Wayne Lutters College of Information Studies 2020-2021
Marc Pound Astronomy 2020-2021
Patrick Warfield School of Music 2020-2021
Kenneth Kiger Mechanical Engineering 2019-2020
Patrick Killion Office of the Senior Vice President and Provost
First-Year Innovation and Research Experience (FIRE)
2019-2020
Shawn Parry-Giles Communication 2019-2020
Madlen Simon School of Architecture, Planning and Preservation 2019-2020
Laura Stapleton College of Education 2019-2020
Gerald Wilkinson College of Computer, Math & Natural Sciences 2019-2020
Lawrence Clark Department of Teaching and Learning 2018-2019
Karen Lips Department of Biology 2018-2019
Wolfgang Losert Institute for Physical Science & Technology 2018-2019
Liana Sayer Department of Sociology 2018-2019
Mega Subramaniam College of Information Studies 2018-2019
Mike Faulkender Robert H. Smith School of Business 2017-2018
Jason Geary School of Music 2017-2018
Philip Joyce School of Public Policy 2017-2018
Doron Levy Department of Mathematics 2017-2018
Daryle Williams Department of History 2017-2018
Luisa Franzini Department of Health Services Administration 2016-2017
William Idsardi Department of Linguistics 2016-2017
P.K. Kannan Robert H. Smith School of Business 2016-2017
Frances Lee Department of Government and Politics 2016-2017
Jennifer Rice Department of Teaching & Learning 2016-2017
Rochelle Newman Department of Hearing & Speech Sciences 2015-2016
Rebecca Ratner Robert H. Smith School of Business 2015-2016
Steven Roth Department of Kinesiology 2015-2016
Joseph Sullivan Department of Plant Science & Landscape Architecture 2015-2016
Psyche Williams-Forson Department of American Studies 2015-2016
Brian Butler College of Information Studies 2014-2015
Jaydev Desai Department of Mechanical Engineering 2014-2015
Jonathan Dinman Department of Cell Biology & Molecular Genetics 2014-2015
Carl Lejuez Department of Psychology 2014-2015
Kathryn Wentzel Department of Human Development & Quantitative Methodology 2014-2015